Jak na katalogy a Google Firmy?

Jak na katalogy a Google Firmy?
Vyhledávání na Seznam.cz

Katalogy byly, jsou a budou. Je to trochu ožehavé téma, které začíná otázkou: Má v dnešní době ještě smysl registrovat stránky do katalogů? Následně se sejdou 2 tábory s odlišnými názory. Ti, kteří si poradí úplně bez nich a pak ti, kteří začínají tvořit odkazové portfolio webů právě u nich. Osobně si myslím, že pravda je někde uprostřed. Jsou zkrátka katalogy lepší, ale i horší a je pouze na vás, zda je využijete. Registrujte s rozvahou.

K čemu vlastně katalogy slouží? 

Původně se vytvářely za účelem seskupení webů, které existovali na internetu. Z počátku internetu totiž vyhledávače vůbec nebyly. Ty vznikly až nějakou dobu poté. S postupem času bylo umístění v nich snahou webmasterů a marketérů  „vylepšit“ pozice svým webům.

Hromadná registrace je zlo! 

Pak přišly pro katalogy zlé časy, které vyvovaly algoritmy typu Penguin od Googlu nebo Jalapeňo od Seznamu. Ty začaly penalizovat za nezdravý odkazový profil. 

Od té doby je umístění v katalozích pro vaše weby spíše problém než k užitku. Je to dlouhodobě neudržitelná strategie.

Dnes je lepší se většině katalogům vyhnout, ale i přesto existuje malý počet z nich, které stojí za zvážení. Vybral jsem ty, ze kterých přichází návštěvnost mým klientům. 

Jaké katalogy mají v této době ještě smysl nebo z nich chodí aspoň nějaká návštěvnost? 

Katalog Doporučuji Typ Poznámky
firmy.cz ANO obecný  
najisto.cz ANO obecný  
zivefirmy.cz ANO obecný  
edb.cz ANO obecný  
odkazy.seznam.cz ANO obecný pouze pro nekomeční weby
google places ANO obecný  
ekatalog.cz   obecný  
zlatestranky.cz   obecný  
toplist.cz   obecný  
topkontakt.cz   obecný  
zoznam.sk   obecný  
ifirmy.cz   obecný  
cz.kompass.com   obecný  
idatabaze.cz ANO obecný  
modrastrecha.cz ANO oborový  

Důlěžité a vhodné upozornění píše ve svém článku o online katalozích Zdeněk Dvořák:,, … ještě doporučím, abyste výsledné zápisy prolinkovali, odkaz například z Linkuj.cz zajistí okamžitou indexaci webu robotyNa zápisy však neodkazujte z webu, na jehož doménu směřují katalogové záznamy, které jste vytvořili.

Pokud to není někomu jasné, znamená to, že každý vytvořený odkaz by se měl podpořit. Avšak ne odkazem zpět (to samozřejmě závisí), ale ideálně z odněkud jinud. 

Firmy.cz 

Nebudu přehánět, když jej nazvu největším katalogem na českém internetu. Stojí za ním společnost Seznam.  

Vyhledávání na Seznam.cz

Co je na něm zajímavé? Od (1. dubna 2014 asi ) se zobrazují výsledky z Firmy.cz v neplaceném vyhledávání. Občas (způsobeno lokalizací) na určité slovo třeba „plastové okna“ je 1. pozice v neplaceném vyhledávání až vlastně na 7. místě (3 místa zabírají PPC inzeráty, další 3 výsledky z katalogu). To může být důvod snížení návštěvnosti z neplaceného vyhledávání v poslední době. 

Vyhledávání na Seznam.cz

Zápis v katalogu je zdarma, ale pokud chcete být vidět, musíte za to zaplatit. 

Registrujte vždy s rozmyslem!

Mohlo by vás také zajímat: 

Google Places (nebo také Google Firmy)

Stejně jako Firmy.cz, tak i Google pro určité hledané výrazy zobrazuje výpisy firem ve vašem okolí. Při dobře vyplněném profilu vaší firmy a dodržení informací níže, můžete zvýšit šance na lepší dohledatelnost a návštěvnost.

Optimalizace Google Moje firma je nyní velmi žhavé téma, předevěším v zahraničí. Například já při psaní tohoto článku narazil na firmu, která má přímo SEO balíček na optimalizaci Google firem 🙂 Pokud ještě nemáte zápis, začněte na stránce Google Moje firma

Jak si vylepšíte pozici

 1. Použijte Google nápovědu 😉  
 2. Mějte stejné informace (jméno, adresa, telefon) – Google hledá o vás informace všude – na vašem webu, na webech s recenzemi, další katalogy –  vaším úkolem je zajistit, aby všechny tyto informace byly konzistentní, přesné a na co největším počtu míst, jak je to možné. Pokud se tedy přestěhujete, pohlídejte si, že na všech místech, kde máte adresu, budete mít správné a konzistentní informace. 
 3. Použijte značky ze Schema.org – Zde uvádím obecnější příklad, protože celé toto téma by vyšlo na samotný článek:
  <div itemscope itemtype=“http://schema.org/TravelAgency„>
  <span itemprop=“name“>ABC cestovka</span>
  Logo: <img itemprop=“logo“ src=“../media/logo.png“ alt=“cestovka logo“ />
  <div itemprop=“address“ itemscope itemtype=“http://schema.org/PostalAddress„>
  <span itemprop=“streetAddress“>Ulice</span>
  <span itemprop=“addressLocality“>Město</span>,
  <span itemprop=“addressCountry“>Stát</span>
  <span itemprop=“postalCode“>PSČ</span>
  </div>
   <p>Otevírací doba: <span itemprop=“openingHours“ content=“Mo,Tu,We,Th,Fr 09:00-18:00″>Pondělí-pátek09:00-18:00</span></p>
  Telefon:<span itemprop=“telephone“> telefon </span>
  Fax:<span itemprop=“faxNumber“> fax </span>,
  E-mail: <a href=“mailto:info@abc-cestovka.cz“ itemprop=“email“>
  Web: <a href=“http://www.ABCcestovka.com“ itemprop=“url“>www.ABCcestovka.com</a>
  <a href=“http://googlemapsurl.com“ itemprop=“maps“> map </a>
  <div itemprop=“geo“ itemscope itemtype=“http://schema.org/GeoCoordinates„>
      <meta itemprop=“latitude“ content=“47.2649990″ />
      <meta itemprop=“longitude“ content=“11.3428720″ />
  </div>

  Důrazně doporučuji, abyste si výsledný kód nechali zkontrolovat v Google nástroji Rich snippet tool. Předejdete tím zbytečným trápením. (u mě to teď byly třeba uvozovky).

 4. Vložte Google mapu – na svou kontaktní stránku vložte mapu v iframu. Stačí si najít vaši firmu v Google mapách a kliknout na sdílet/vložení mapy viz obrázek. Vložení mapy firmy
  Vložení mapy firmy
 5. Získejte recenze a reagujte na ně – firma bez recenzí není moc zajímavá ani pro lidi a tedy ani pro Google. Připoměňte se svým zákazníkům. Udělejte jim detailní popis toho, co přesně po nich chcete a také jim něco za to nabídněte. Následně nezapoměňte reagovat! Reakcemi na hodnocení ukazujete, že si ceníte svých zákazníků a zpětné vazby, kterou o vás sepsali.
 6. Virtuální prohlídka – tento způsob propagace si musíte objednat a zaplatit. Rozhodně se tím odlišíte, ale myslete na to, že zrovna pro e-shopy to není úplně standardní řešení.

Za pomoc s tipy děkuji kamarádce a kolegyni, marketingové konzultantce, Anetě Tomalukové

Oborové katalogy

Jedná se o takovou jistotu, kde je dobré, abyste měli zápis. Většinou jsou tyto weby zdarma. Jejich největší výhodou je fakt, že jsou velmi tématicky zaměřené. Proto kdokoliv, kdo by hledal seznam/katalog určitých produktů/služeb může narazit i na vás. 

Prvně jsem vám je chtěl vypsat, nicméně zabralo by to spoustu času, takže vám alespoň uvedu návod, jak je najít. 

Do vyhledávače zadejte: klíčovou frázi + katalog, klíčovou frázi + seznam (někdy se ještě hodí připsat „přidat odkaz“, „zápis“ – to už záleží na vaši kreativitě).

Odkazy z katalogů berte jako takový příjemný bonus, ale ať vám to nezabere celý den. To by se nemuselo vůbec zaplatit. 

Co dělat, když to přeženete se zápisy do katalogů?

Pokud jste to s zápisy do katalogy přehnali, možná jste dostali penalizaci. Co s tím?

Od roku 2014 začala vznikat hromadu článků, jak to zvládnout a penalizaci odstranit. Samozřejmě narazíte i na služby marketérů nebo agentur, kteří vám s tím rádi pomohou. 

Doporučuji tyto články: 

Rada na konec: Začněte budovat kvalitní odkazy z autoritativních webů. To vám dopomůže namixovat váš současný odkazový profil a snad i odstranit penalizaci.

Máte k článku názor? Podělte se o něj! 

6 Comments on “Jak na katalogy a Google Firmy?

  • Čau Marku, přímo provázanost s Google places nemám. Koukám, že to tam je, ale nemám. Jediné co mi teď sdělila Romča je, že klient ti musí dát plný přístup. Pouze omezený nestačí.

   Souhlas, v článku chybí zmínka o lokálních katalozích.

  • Ahoj Pavle,

   děkuju za komentář. Přiznávám, chápal jsem je podobně jako ty oborové, pouze tot am není více rozepsáno. Moc díky, doplním! 🙂

 1. Ten katalog edb.cz na mě působí lehce podvodnicky (vypadá podobně, jako ten dopis, co mi občas přijde poštou a chce po mně peníze za registraci do katalogu). Není to náhodou ono?

  • Je pravda, že jeden kamarád mi už říkal, že ho jeden obchoďák z tohoto katalogu navštívil. Ale on to jen chtěl vyzkoušet, co mu vůbec řekne. Proto na schlzku kývl.
   Mělo by to být zdarma a nemělo by to nějak uškodit. Určitě je to lepší jak katalogy Info-(název města). Ale pokud tomu nevěříte, neregistrujte 😉